Badania prenatalne po 35. roku życia pozwalają sprawdzić zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Obecnie dostępne są nieinwazyjne testy prenatalne o wysokiej czułości, takie jak NIFTY pro.
Ciąża po 35. roku życia jest jednym ze wskazań do wykonania nieinwazyjnego testu NIFTY pro. To badanie o szerokim zakresie (94 nieprawidłowości genetyczne) i nieinwazyjnym charakterze – wystarczy pobrać małą próbkę krwi mamy. Co ważne, na wynik NIFTY pro nie wpływa wiek ciężarnej. NIFTY ma wyższą czułość niż PAPP-a – ponad 99% dla trisomii 21., co można porównać do czułości amniopunkcji. Więcej informacji o NIFTY jest dostępnych pod numerem tel. 22 230 26 02
Dlaczego po 35. roku życia warto wykonać badania prenatalne?
Badania prenatalne są zalecane w szczególności po 35. roku życia. Wynika to z faktu, iż późne macierzyństwo zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną (np. zespołem Downa lub zespołem Edwardsa) [1].
W większości przypadków badania prenatalne nie wykrywają nieprawidłowości. A jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, taka informacja jest bardzo ważna dla zarówno dla lekarzy, jak i rodziców. Ci pierwsi zyskują możliwość opracowania odpowiedniego schematu postępowania, natomiast drudzy zyskują czas na przykład na zorganizowanie opieki i edukacji na temat choroby.
Jak zadbać o ciążę po 35. roku życia? Które badania wybrać?
W ciąży po 35. roku życia zwykle w pierwszej kolejności wykonuje się nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak test PAPP-A, czy USG genetyczne. Mamy też mogą sięgnąć po nowoczesny, nieinwazyjny test prenatalny NIPT taki jak NIFTY pro.
Dlaczego warto zrobić test NIFTY pro w ciąży po 35. roku życia?
To badanie, które ma wysoką czułość (porównywalną do amniopunkcji – ponad 99% dla trisomii 21.) i można je wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Jego zakres obejmuje 94 nieprawidłowości genetyczne oraz płeć dziecka na życzenie, natomiast procedura wykonania jest bardzo prosta i nieinwazyjna — wystarczy pobrać niewielką próbkę krwi ciężarnej, podobnie jak przy morfologii. Prawidłowy wynik NIFTY pro nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi. Więcej na czym polega badanie NIFTY >>.
Więcej informacji:
Źródła:
- Cuckle H., Morris J. Maternal age in the epidemiology of common autosomal trisomies. 2021. Prenatal Diagnosis 41 (5).
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33